„Katulis ir pykčio maišelis“ padėjo kalbėti apie jausmus

Vasara – nuostabus metas, prieš akis – saulė, vėjas, vasaros kvapai ir... vasaros skaitymo iššūkis. Gimusi 2016 metais „Skaitymo iššūkio“ idėja per kelis metus išpopuliarėjo ir tapo laukiamu įvykiu vaikų ir suaugusiųjų tarpe. Rūdiškių biblioteka kasmet rengia jau tapusius tradiciniais vasaros skaitymus. Rugpjūčio 14 dieną, į biblioteką atgužėjus Rūdiškių lopšelio-darželio „Pasaka“ auklėtiniams su auklėtoja Albina Zakšauskienė bei auklyte Inga Karpičiene, skaitymui pasirinkome Tuulos Korolainen ir Cristeel Ronns knygą „Katulis ir pykčio maišelis“, nes juk kiekvienam (net ir vasarą) pasitaiko išlipti iš lovos ne ta koja!

Tad kalbėti apie jausmus reikia nuolat. Būna, vaikai, net nesuvokia, kad pykti yra normalu, kartais pyktį suvokdami kaip blogį. Lietuvių liaudies patarlėse akcentuojama: kas pyksta, tam ragučiai dygsta ir ožiukai apninka, kad protingam netinka pykti, o pasakose pikčiurnos – tai raganos ir visokie nenaudėliai. Pats savaime pyktis nėra nei geras, nei blogas, bet išreikštas netinkamais būdais gali padaryti daug žalos tiek pačiam vaikui, tiek aplinkiniams. Todėl labai svarbu pažinti savo emocijas ir mokėti tinkamai jas išreikšti.

Suomių rašytoja Tuula Korolainen yra parašiusi daugiau nei 50 knygų vaikams ir jaunimui, o 2012 metais išleista istorija apie Katulį yra nuotaikinga ir pamokanti, primenanti svarbiausio burtažodžio „atsiprašau“ magišką galią, mokanti vaiką susitvarkyti su savo emocijomis. Iliustratorės Christel Ronns piešiniai puikiai ir įtikinamai papildo tekstą.

Tad paskaitę knygelę kalbėjome, ką daryti užklupus pykčiui, kaip elgtis užpykus ar susipykus... Katuliui padeda nykštukas, paduodamas stebuklingą daiktą, nuo kurio išgaruoja pyktis: jis pasiūlo išpūsti pyktį į maišelį ir pokštelėti. Šį stebuklingą būdą išbandėme ir mes. Kiekvienas dalyvis, gavęs spalvotą balioną, pūtė iki pokštelėjimo. Šis smagus ir nuotaikingas pykčio atsikratymo būdas labai patiko vaikams, tad buvo ir tokių, kurie tai kartojo dar kartą.

Be balionų pūtimo, išbandėm bei aptarėm ir kitus pykčio malšinimo būdus: 5 kartus giliai ir lėtai įkvėpėme ir iškvėpėme, skaičiavome mintyse iki dešimt, nes tai padeda iš lėto nurimti ,atšalti ir pagalvoti prieš atsakant, mokėmės tinkamai pasakyti, kad pykstame.

Išmokę susidoroti su pykčiu, vaikai išbandė jėgas edukacinėje veikloje – garsios fotomenininkės Lilijos Valatkienės dėlionės sudomino ir įtraukė mažuosius lankytojus.

Popietė buvo smagi, ačiū mažiesiems bibliotekos draugams už apsilankymą!

Danguolė Paliulienė,

Trakų viešosios bibliotekos Rūdiškių filialo vyr. bibliotekininkė