Jurga Vilė ir Lina Itagaki pristatė knygą „Sibiro Haiku“

Trakų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje ir Aukštadvario bibliotekoje toliau vykdomas projektas „Atrask komiksus su TraKiu!“, kurio metu bibliotekose vyksta susitikimai ir edukacijos su komiksų autoriais. Šįkart projekto dalyvius džiugino rašytoja Jurga Vilė ir iliustratorė Lina Itagaki.

Autorės pristatė knygą gan neįprastu pavadinimu „Sibiro Haiku“. „Haiku – japoniškas eilėraštis, labai paprastais žodžiais pasakantis kažką gilaus“, – J. Vilė atskleidė knygos „Sibiro haiku“ pavadinimą. Knyga yra pelniusi Kultūros ministerijos organizuojamo Knygos meno konkurso pagrindinę premiją, IBBY Lietuvos skyriaus teikiamą Domicėlės Tarabildienės premiją kaip gražiausiai iliustruota knyga vaikams, taip pat laimėjo ir pirmąjį dr. Aloyzo Petriko vaikų ir jaunimo literatūros konkursą. Knyga „Sibiro Haiku“ jau išversta į prancūzų ir italų kalbas, ruošiamas vertimas į rusų kalbą.

J. Vilė Vilniaus universiteto Filologijos fakultete studijavo prancūzų filologiją, Paryžiaus Naujosios Sorbonos universitete Paris III įgijo Vaizduojamųjų menų bendrųjų mokslų diplomą, studijavo filmų archyvavimą ir restauravimą. Taip pat ji – kino ir teatro festivalių koordinatorė, vertėja. L. Itagaki studijavo Vytauto Didžiojo universitete anglų kalbą ir literatūrą, papildomai mokėsi japonų kalbos. Dalyvaudama studijų mainų programoje išvyko į Tokiją, kur studijavo tarptautinę ekonomiką ir verslo administravimą. Į Lietuvą sugrįžo po šešerių metų, įstojo į Vilniaus dailės akademiją.

Jurga Vilė įkvėpta tėčio ir močiutės prisiminimų, nusprendė papasakoti Lietuvos vaikams, kas yra tremtis ir kaip žmonės ją išgyveno: „Nuo mažumės man ir mano broliams tėtis pasakodavo, kaip sunkiai tremtyje gyveno, kaip džiaugdavosi ir sušalusią bulvę radęs. Jei valgydami kvailiodavom, jis mus sudrausdavo.“ Pagrindinis knygos herojus – trylikametis Algiukas. Kad vaikai lengviau suprastų knygą, autorė sąmoningai pasirinko komiksų, laiškų žanrą. Rašytoja parinko nuotraukas, iš kurių iliustratorė Lina Itagaki piešė piešinius, naudodama pastelines spalvas.

Po knygos pristatymo vyko kūrybinės dirbtuvės – „Laiškai degtukų dėžutėse“. Buvo kuriamas mažas siuntinių paštas. Kiekvienas vaikas, paėmęs po degtukų dėžutę, rado armonikėle sulankstytą popierių su eilėraščiu. Taip pat vaikams buvo išdalinti haiku eilėraščio posmai. Haiku eilėraščio posmelį persirašę ant popieriaus ir sulankstę kaip armonikėlę, vaikai nupiešė istoriją. Vėliau degtukų dėžutei ir nupieštai istorijai sukūrė viršelį.

Susitikimo metu projekto dalyviai klausė apie neįprastas autorių pavardes, kiek laiko jos rašė knygą. Susitikimuose dalyvavo Trakų pradinės mokyklos 4c klasė, Aukštadvario gimnazijos penktokai, Trakų meno mokyklos Aukštadvario dailės skyriaus ir Bijūnų mokyklos-daugiafunkcinio centro mokiniai.

Projektą „Atrask komiksus su TraKiu!“ remia Lietuvos kultūros taryba ir Trakų rajono savivaldybė.

Dalia Bagdžiuvienė

Trakų viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus vedėja