Dokumentikos popietė

Pasitinkant Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną – Kovo 11-ąją, minint Lietuvos valstybės atkūrimo100-metį, Trakų viešojoje bibliotekoje vyksta renginiai, skirti susipažinti su mūsų valstybės atkūrimo istorija.

Kovo 7 d. dokumentinių filmų popietėje buvo demonstruojami du dokumentiniai filmai: „Lietuvos Steigiamasis Seimas“ ir „Prezidentas sugrįžta“. Prieš pat peržiūrą visus susirinkusius su artėjančia švente pasveikino Trakų pradinės mokyklos antrokė Aurelija Aleksandravičiūtė, kuri perskaitė Maironio eilėraštį „Trakų pilis“.

„Lietuvos Steigiamasis Seimas“ – tai apybraiža apie Lietuvos Steigiamąjį Seimą, skirta jo 80-mečiui. Autoriai: A. Laurinavičius, S. Keinienė.

Lietuvos Steigiamojo Seimo susirinkimu buvo patvirtintas 1918 m. vasario 16 d. Vilniuje Lietuvos Tarybos paskelbto Lietuvos Nepriklausomybės Akto įgyvendinimas.

Seimas išrinktas 1920 m. balandžio 14-15 dienomis pagal 1919 m. priimtą Rinkimų įstatymą. Susirinko 1920 m. gegužės 15 d. Kaune, tuometinėje laikinojoje valstybės sostinėje. Pirmajam posėdžiui pirmininkavo Gabrielė Petkevičaitė. Išrinkta 112 atstovų, pirmininku išrinktas Aleksandras Stulginskis. Steigiamojo Seimo narių buvo 150.

„Prezidentas sugrįžta“ – filmas apie trečiojo Lietuvos prezidento Kazio Griniaus gyvenimą ir veiklą, jo palaikų sugrąžinimą į Lietuvą 1994 m.

Dr. Kazys Grinius Steigiamojo, I, II ir III Seimų narys. Šeštasis Lietuvos premjeras (1920 m. lapkričio 19 d. – 1922 m. sausio 18 d.), pirmasis premjeras, vadovavęs parlamentinei Lietuvos vyriausybei. Trečiasis Lietuvos Respublikos Prezidentas (1926 m. birželio 7 d. – gruodžio 17 d.). Paskutinis demokratiškai išrinktas tarpukario Lietuvos Prezidentas. Vienas iš Demokratų partijos bei Lietuvos valstiečių liaudininkų sąjungos steigėjų ir lyderių. Po mirties apdovanotas Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi už žydų kilmės Lietuvos žmonių gelbėjimą per Holokaustą, o 2016 m. suteiktas Pasaulio tautų teisuolio titulas.