Čižiūnų socialinių paslaugų centre vyko garsiniai skaitymai

Lapkričio 13–19 dienomis vykusios Šiaurės šalių bibliotekų savaitės metu Čižiūnų biblioteka aplankė socialinių paslaugų centro gyventojus, kuriems pasiūlė paskaityti prie žvakių šviesos ir puodelio karštos arbatos. Tokie garsiniai skaitymai – tai tradicinė savaitės veikla, kuri suburia žmones bendram tikslui. Tūkstančiams vaikų ir suaugusiųjų nuo pat Grenlandijos iki Baltarusijos Šiaurės šalių bibliotekų savaitė – tai istorijų klausymasis jaukioje žvakių šviesoje, tai nauja literatūra iš Šiaurės, tai įvairios parodos, susitikimai ir kiti renginiai susiję su Šiaurės šalimis.

Šių metų savaitės tema – salos, o jų Šiaurės šalyse yra nesuskaičiuojama gausybė. Todėl nieko keisto, kad salos yra populiarus motyvas Šiaurės šalių dailėje, folklore, literatūroje, o salų gyventojai dažnai vadinami ypatingai stipriais, ištvermingais ir savarankiškais – tai nedidelės visuomenės, atsparios atšiauriems jūriniams vėjams. Norėdami pasisemti įkvėpimo skaitymams pasirinkome ištraukas iš suomių rašytojos Ulos-Lenos Lundberg knygos „Ledas“. Tai kūrinys apie jauną dvasininką ir jo šeimą, atvykusius iš žemyninės Suomijos į Alandų salas. Veiksmas vyksta pokario metais, atvykėlių šeima yra laukiama ir sutinkama šiltai. Pastorius Peteris Kumelis entuziastingai domisi salos gamta, greitai išmoksta viską, ką mato aplink, įtraukti į savo pamokslus. Jis puikus oratorius ir netrukus suteikia parapijai naujos gyvybės. Peterio darbščioji žmona Mona rūpinasi ūkiu bei augina mažąją dukrelę. Gyvenimas saloje atrodo harmoningas, tačiau pasakojime netrūksta ir niūrių kasdienybės aspektų. Permainingi orai, atšiauri gamta ir vietiniai salos gyventojai sukuria įtaigų foną visam romano veiksmui.

„Ledas“ – ne atsitiktinis knygos pavadinimas, jis atspindi salos gyvenimą tarp jūrų – niūrų, bet kartu nepaprastai didingą. Kai žvelgi į jūrą, akys ilsisi. Visada. Nesvarbu kokie metų laikai ir kokie darbai svarbūs tuo metu. Jūromis, žinoma, atplaukia laivai, be kurių gyvenimas ten neįmanomas, kaip, beje, ir be piratų. Kartu su centro gyventojais nusprendėme išlaisvinti savo vaizduotę ir į temą pasižiūrėti originaliai bei sukurti šį tą smagaus ir, galbūt, neįprasto – lankstėme laivelius, karpėme piratų įgulos akcentus ir smagiai ilsėjomės su gera literatūra svajodami apie Šiaurės salas.

Ramutė Mackevičienė,

Trakų viešosios bibliotekos Čižiūnų filialo vyr. bibliotekininkė

Nuotraukų autorė Regina Nemeikštienė