Atidaryta paroda „Angele sarge...“

Ant stalo, užtiesto linine staltiese, krepšelis su obuoliais iš Tėvo sodo, saldainiai, kuriuos ypatingai mėgo Mama, daugelį metų deginama vaško žvakė, fotojuosta, fotoaparatas... O ant sienos, iškėlęs sparnus į dangų, sklendžia Angelas...

Taip savo autorinę fotoparodą pristatė kraštietis (žurnalistas, bitininkas, šuliniakasys, sodininkas, upeivis, grybautojas iš Senųjų Trakų) Vladas Kasperavičius. Paroda atidaryta liepos 16 d. Trakų viešojoje bibliotekoje. Tai neįprasta paroda – tai fotopasakojimas, kurio pagrindinis ir vienintelis „lyrinis herojus“ – „Našlaitėlių globos Angelas“ (autorius – A. Sakalauskas).

Ar įmanoma parodoje pasakoti tik apie vieną Angelą? Į šį klausimą ir bando atsakyti Vladas Kasperavičius. Autorius prisiminė, kad į Angelų kalvą prie Algimanto Sakalausko išdrožto „Našlaitėlių globos Angelo“ atvedė prieš dvejus metus išgyventos kelios sudėtingos gyvenimo situacijos. Tada būtent šis Angelas labiausiai atitiko tuometę jo vidinę būseną. Fotografuoti Angelo Vladas atvykdavo įvairiu  metų ir paros metu, kai atrodydavo, kad reikia būti šalia jo, reikia jį įamžinti. Padaryta daugybė kadrų, tačiau parodai tiko tik keletas.

Paimti į rankas fotoaparatą Vladą, tuometinį moksleivį, paskatino noras įamžinti savo mamą. Šviesios atminties mokytojo, fotografijos meistro Vytauto Monkevičiaus paskatintas, fotografavo toliau, dažnai publikavo savo nuotraukas spaudoje. Prieš atidarydamas parodą Vladas Kasperavičius į talką pakvietė savo anūką Gojų, lyg norėdamas jam perduoti savo sumanymus ir kviesdamas tęsti senelio darbus. Abu simboliškai perkirpo foto juostelę. „Juk prieš kažką atidarant, reikia perkirpti juostelę“ – juokavo autorius.

Vladą Kasperavičių pasveikino į renginį atvykusi Trakų rajono savivaldybės merė Edita Rudelienė. Daug šiltų žodžių ir palinkėjimų tarė draugai, kolegos, Trakų viešosios bibliotekos direktorė Danguolė Banevičienė. Autoriui buvo įteikta Angelų kalvos bendruomenės padėka už Angelų kalvos populiarinimą. Kolegė Sigita Nemeikaitė pasidalino prisiminimais apie studijų laikus ir pasidžiaugė, kad šia paroda Vladas atgaivina pamirštą žanrą – fotopasakojimą.

Vladas Kasperavičius, dėkodamas visiems susirinkusiems, prisipažino, kad jau  planuoja naują fotoparodą. Ji bus apie žmones, jų likimus ir darbus.

Sėkmingo skrydžio Angelui sargui, naujų įdomių kūrybinių sumanymų parodos autoriui Vladui Kasperavičiui.

Kviečiame aplankyti parodą, kuri Trakų viešojoje bibliotekoje veiks iki š. m. rugpjūčio 16 d.

Irena Jocienė,

Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė